Kad odlučite migrirati poslovanje u oblak, važno je imati na umu da oblak dolazi u tri oblika: javni, privatni te hibridni. No, kako odabrati koji tip oblaka odgovara vašem biznisu? To ovisi o podacima s kojima radite i razinama sigurnosti koje zahtijevate.
Javni oblak
Javni oblak je zapravo dostupan putem Interneta, a koristi se za pružanje usluga poput aplikacija (Software-as-a-Service), kao mjesto za pohranu datoteka, obradu i posluživanje velike količine podataka i sl.
Usluge u javnom oblaku su najčešće povoljne, ponekad i besplatne, a temelje se uglavnom na “plati koliko koristiš” modelu. Optimalne su za većinu korisnika jer se pri korištenju usluga ne moraju brinuti o serverima, infrastrukturi i drugim IT segmentima.
Jedna od najvećih vrijednosti koju pruža javni oblak jest praktički neograničena skalabilnost, a njegove se prednosti posebno ističu u situacijama gdje su potrebne velike količine računalnih resursa u povremenim kraćim vremenskim intervalima.
Privatni oblak
Privatni oblak je onaj gdje se rješenja i infrastruktura nalaze na vlastitoj mreži, u vlasništvu organizacije koja ih koristi.
Kada ga koristiti?
- kad trebate potpunu kontrolu nad svim aspektima okoline
- ako želite maksimalnu fleksibilnost
- ukoliko vaš biznis spada u industriju koja mora zadovoljiti specifičnu regulativu
Ovakav tip oblaka može zahtjevati značajne investicije i najčešće nije opcija koju bismo preporučili malim i srednjim tvrtkama.
Hibridni oblak
Ponekad poslovanje zahtjeva kombinaciju javnog i privatnog oblaka (ili tradicionalnog virtualiziranog IT okruženja), stoga evo par situacija za koje bi hibridno okruženje bilo najbolje rješenje:
- kao Disaster Recovery okolinu koja omogućava replikaciju i oporavak privatnih fizičkih i virtualnih okruženja izravno u javni oblak
- za komunikaciju te interakciju s klijentima možete upotrebljavati javni oblak, a svoje podatke pritom možete čuvati u privatnoj okolini